ZIELONA I CYFROWA EUROPA - NOWY PROGRAM NA RZECZ KONSUMENTÓW

Zielona i cyfrowa Europa - Nowy program na rzecz konsumentów

22.11.2021 r.

  • Jak zapewnić konsumentom skuteczną ochronę w świecie cyfrowym? Jak dać im szansę na zrównoważoną konsumpcję z korzyścią dla klimatu i środowiska?
  • W związku z nowymi wyzwaniami Komisja Europejska przygotowała „Nowy program na rzecz konsumentów” z priorytetami na najbliższe 5 lat.
  • Dziś dyskutujemy o nim w Polsce podczas Dialogu Konsumenckiego, w którym biorą udział m.in. Didier Reynders - Komisarz ds. Sprawiedliwości w Komisji Europejskiej i Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
  • Zapraszamy do oglądania transmisji na YouTube (od godz. 15 hasło: 221121).

Transformacja ekologiczna i cyfrowa, a także odbudowa gospodarki po zakończeniu pandemii COVID-19 to wyzwania dla Komisji Europejskiej i krajowych organów ochrony konsumentów na najbliższe 5 lat. Jak im sprostać? KE opracowała „Nowy program na rzecz konsumentów” - proponuje w nim kluczowe działania, które należy podjąć na szczeblu europejskim i krajowym. Aby jak najlepiej dostosować proponowane rozwiązania do potrzeb poszczególnych państw, Komisja organizuje dialogi konsumenckie. To sposób, aby wyjaśnić obywatelom krajów UE realizowane zmiany i wysłuchać opinii konsumentów z różnych Państw Członkowskich UE. Taki dialog odbywa się dziś w Polsce.

Wspólnie z KE chcemy zapewnić polskim konsumentom, którzy coraz częściej dokonują transakcji przez internet, równie wysoki poziom ochrony jak w przypadku korzystania z tradycyjnych kanałów sprzedaży oraz dostosować przepisy do szybko postępującej transformacji cyfrowej. Kolejna ważna sprawa to dostarczenie konsumentom lepszych informacji na temat odpowiedzialnej konsumpcji i zrównoważonego rozwoju, w tym trwałości produktów, aby ułatwić im podejmowanie świadomych decyzji zakupowych – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dialog konsumencki w Polsce

W dzisiejszym wydarzeniu, które odbędzie się online w godz. 15.00-17.30, wezmą udział przedstawiciele UOKiK i KE, organizacji konsumenckich, biznesu i środowisk akademickich. Komisarz ds. Sprawiedliwości Didier Reynders opowie o „Nowym programie na rzecz konsumentów”, a Prezes UOKiK Tomasz Chróstny przedstawi wyzwania polityki ochrony konsumentów w Polsce. Dyskusje będą się koncentrować wokół dwóch ważnych kwestii: ochrony konsumentów w świecie cyfrowym oraz próby odpowiedzi na pytanie, jak konsument może być głównym aktorem w zielonej transformacji. Pobierz cały program.

Jak obejrzeć transmisję?

  • Śledź wydarzenie na żywo w poniedziałek 22 listopada w godz. 15.00-17.30 na YouTube w języku polskim i angielskim (z tłumaczeniem) pod adresem: https://streamyourmeeting.eu/consumerdialogue221121/ Password: 221121
  • Dialog konsumencki można również obejrzeć używając powyższego linku i hasła w ciągu miesiąca po wydarzeniu.

Pomoc dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
E-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Rzecznicy konsumentów – w Twoim mieście lub powiecie

Pliki do pobrania:

Więcej informacji: UOKIK