FILTR UV ZIMĄ? - OCZYWIŚCIE, ŻE TAK

Filtr UV zimą? - oczywiście, że tak

14.01.2022 r.

  • Jedziesz w góry „szusować” na stoku? Weź ze sobą krem z filtrem.
  • Przypominamy o konieczności stosowania filtrów UV również zimą.
  • Podpowiadamy, jak ich używać i na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyku.

Czy zimą potrzebne jest stosowanie kosmetyków chroniących przed słońcem? Bardzo często wydaje nam się, że w tym okresie możemy je sobie odpuścić. W końcu dni są raczej pochmurne, niewiele czasu spędzamy na dworze, a jeśli złapiemy te kilka promieni słonecznych, to przynajmniej wzrośnie stężenie witaminy D w organizmie. Wydaje nam się, że jak zagrożenia nie widać, to go nie ma. Czy tak faktycznie jest? Niestety nie. Mimo zdecydowanie niższej temperatury, w zimie słońce również mocno świeci i stanowi ryzyko dla zdrowia. Krem ochronny z filtrem UV to niezbędnik podczas zimowych aktywności. Narty, łyżwy, biegówki, spacery w trakcie słonecznego dnia sprawiają, że narażenie na słońce jest większe, ponieważ promienie odbijają się od śniegu, jak od lustra. Wyjeżdżając na ferie zimowe koniecznie spakujmy krem z filtrem, a najlepiej używajmy go na co dzień. Podczas wypadu w góry, np. na narty pamiętajmy, że im wyżej nad poziomem morza, tym silniejsze jest promieniowanie UV. W Polsce najwyższe dawki promieniowania występują w Tatrach. Na wysokości ok. 3000 n.p.m. natężenie UVB jest 2 razy większe, a UVA - 1,5. Zimą skupiamy się na zabezpieczeniu przed mrozem, natomiast ochrona przed słońcem nie jest już tak oczywista. Poubierani od stóp do głów mamy osłoniętą większość ciała, ale nie możemy zapominać o twarzy.

Pobierz raport z wakacyjnej kontroli kremów do opalania z 2021r.


Pomoc dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
E-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Rzecznicy konsumentów – w Twoim mieście lub powiecie
Europejskie Centrum Konsumenckie: 22 55 60 600 – w sprawach transgranicznych dotyczących państw UE, Norwegii, Islandii i Wielkiej Brytanii

Pliki do pobrania: