MIKOŁAJKI – KUPUJEMY ZABAWKI DLA NASZYCH MILUSIŃSKICH

Mikołajki – kupujemy zabawki dla naszych milusińskich Smile

02.12.2022 r.

W związku ze zbliżającymi się Mikołajkami Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Kielcach przygotował kilka porad dla konsumentów, którzy będą dokonywać wyboru zabawek dla dzieci.Zabawki i gry wpływają na rozwój dzieci. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupów:

 • sprawdzamy, czy zabawka ma znak CE,
 • wybieramy zabawkę odpowiednią do wieku dziecka,
 • upewniamy się, czy zabawka jest bezpieczna,
 • czytamy instrukcje i ostrzeżenia,
 • zwracamy uwagę na głośność zabawki,
 • sprawdzamy, czy dostęp do baterii jest dobrze zabezpieczony,
 • na zabawce musi znajdować się nazwa producenta i importera.

Znak CE - to deklaracja producenta, że zabawka spełnia wymagania techniczne i prawne. Powinien być on umieszczony na zabawce lub opakowaniu w sposób czytelny i trwały.

Kupujmy zabawki odpowiednie do rozwoju dziecka. Przykładowo lalki dla najmłodszych, czy grzechotki nie mogą zawierać małych części, ponieważ dziecko mogłoby się nimi udławić. Zabawki nie przeznaczone dla dzieci poniżej 36 miesiąca życia, muszą być oznaczone słownym ostrzeżeniem „nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat” lub piktogramem:

Jeśli mamy możliwość to sprawdzamy i upewniamy się, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi lub wystających elementów. W huśtawkach sprawdzamy solidność zastosowanych sznurków i linek. Pamiętajmy, że składane wózki dla lalek muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą przed złożeniem się wózka. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie zabawki i mamy taką możliwość, dokładnie ją obejrzyjmy.

Czytajmy instrukcje obsługi i ostrzeżenia, które powinny być dołączone np. do huśtawek, hulajnóg, rowerków. Instrukcja musi być sporządzona w języku polskim.

Jeśli mamy możliwość posłuchania dźwięków, które wydaje zabawka, zwróćmy uwagę, czy dźwięki te, nie są nieprzyjemne dla ucha.

Jeśli zabawka ma baterie, dostęp do nich musi być dobrze zabezpieczony i możliwy tylko przy użyciu odpowiedniego narzędzia np. śrubokrętu. Śrubka musi być wówczas na stałe umieszczona w klapie osłony pojemnika na baterie. Drugim sposobem dostępu do baterii może być wykonanie dwóch ruchów np. pociągnięcie lub skręt.

Przed zakupem zabawki, która świeci - należy upewnić się, czy światło nie jest zbyt intensywne.

Zabawki elektryczne nie mogą być zasilane prądem elektrycznym o napięciu przekraczającym 24 V. W przypadku, gdy zabawka, do której uruchomienia jest konieczne zasilanie prądem elektrycznym o napięciu przekraczającym 24V, wówczas części, kable i inne przewody, służące do podłączenia zabawki do źródła zasilania – nie mogą być dostępne dla dziecka.

Zabawki muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby podczas normalnego używania nie stwarzały zagrożenia dla organizmu dziecka w razie ich połknięcia bądź kontaktu ze skórą, śluzówką lub oczami.

Inspekcja Handlowa dba o to, aby zabawki, które kupujemy dla naszych dzieci były bezpieczne. Przez cały rok odbywają się kontrole w całej Polsce, a zabawki są testowane w wyspecjalizowanych laboratoriach UOKIK w Lublinie i Łodzi.

 

Jeśli masz wątpliwości, czy zabawka jest bezpieczna – zgłoś sprawę do Inspekcji Handlowej.

INFORMACJA O CENIE LICZY SIĘ NIE TYLKO W BLACK FRIDAY

Informacja o cenie liczy się nie tylko w Black Friday

25.11.2022 r.

 • Black Friday – nie tylko tego dnia sprawdzamy, jak przedsiębiorcy informują o cenach produktów i usług.
 • Co drugi przedsiębiorca błędnie zamieszcza ceny lub nie zamieszcza ich wcale. Najczęściej: nie wskazuje cen jednostkowych, czyli tych za sztukę, kilogram lub litr.
 • Przypominamy! Za nieuczciwe oznaczanie cen grożą kary nawet do 10 proc. obrotu. Pobierz raport i wykaz przedsiębiorców.

Czytaj więcej...

BLACK FRIDAY TO CZAS WYPRZEDAŻY - apelujemy o rozwagę i ostrożność

BLACK FRIDAY TO CZAS WYPRZEDAŻY - apelujemy o rozwagę i ostrożność

22.11.2022 r.

Czas wielkich wyprzedaży, to czas w którym często dokonujemy spontanicznych, nieprzemyślanych zakupów, mając poczucie skorzystania z wielkiej okazji co niejednokrotnie bywa złudne. Apelujemy aby nie ulegać presji reklamy i kierować się zdrowym rozsądkiem.1. Przed zbliżającymi się wyprzedażami sprawdź cenę towaru, którym jesteś zainteresowany.

Przedsiębiorcy podnoszą ceny tuż przed wyprzedażą po to, żeby cena po rabacie wyglądała na niezwykle atrakcyjną. Jeśli zauważysz taką praktykę sklepu, zawiadom Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o naruszeniu zbiorowych interesów konsumentów.

Przed dokonaniem zakupów sprawdź ceny w różnych sklepach. Może okazać się, że cena po rabacie w danym sklepie jest wyższa, niż w innych sklepach bez cen promocyjnych. 

2. Masz prawo do reklamacji przecenionego towaru, jeśli po zakupie ujawnią się wady.

Polskie ustawodawstwo przewiduje 2 rodzaje reklamacji:

a) rękojmia – reklamację składamy do sprzedawcy na podstawie paragonu,

b) gwarancja – reklamację składamy na podstawie posiadanej karty gwarancyjnej do gwaranta, wskazanego w karcie.

To konsument wybiera podstawę prawną reklamacji – nie sprzedawca.

Przed podpisaniem protokołu reklamacyjnego upewnij się, co zawarł w nim sprzedawca – nie podpisuj niczego bez przeczytania. 

3. Kupując w sklepie stacjonarnym musimy upewnić się, czy można zwrócić towar.

Zwrot pełnowartościowego towaru zależy wówczas od dobrej woli sprzedawcy. Polskie prawo nie reguluje kwestii zwrotu towaru, zakupionego w sklepie stacjonarnym. Podczas dokonywania zakupów w sklepach stacjonarnych warto zapytać sprzedawcę o możliwość i zasady wymiany lub zwrotu towaru. 

4. Kupując w sklepie internetowym mamy 14 dni do namysłu – czy zwrócić towar.

Towar zwracamy bez podawania przyczyny. Jednak przed dokonaniem zakupu sprawdź opinię w sieci na temat danego e-sklepu. Sprawdź koniecznie wiarygodność sprzedawcy, czy podał na stronie internetowej swój adres, dane do kontaktu, NIP, REGON. Towar zwracamy na swój koszt. Sprzedawca musi oddać nam pieniądze w terminie 14 dni od otrzymania zwróconego towaru. Przed dokonaniem zwrotu zabezpiecz przesyłkę, aby nie uległa uszkodzeniu w transporcie. Przy zakupach internetowych należy bardzo dokładnie zapoznać się regulaminem sklepu, gdyż możemy się spotkać z tzw. dropshippingiem, gdzie towar często wysyłany jest bezpośrednio np. z Chin, co znacznie wydłuża czas realizacji zamówienia.

Życzymy Państwu udanych zakupów, a w razie problemów związanych z reklamacją zakupionych towarów Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Kielcach oferuje pomoc w tym zakresie.

SEZON JESIENNO-ZIMOWY - KONTROLA ODZIEŻY WIERZCHNIEJ #CYKLODZIEŻOWY

Sezon jesienno-zimowy - kontrola odzieży wierzchniej #CyklOdzieżowY

18.11.2022 r.

 • Płaszcze i kurtki – zobacz najnowsze wyniki kontroli Inspekcji Handlowej z serii #CyklOdzieżowy. Pobierz raport i wykaz skontrolowanych produktów.
 • Oceniliśmy oznakowanie oraz jakość 647 partii okryć wierzchnich. Zakwestionowaliśmy co czwartą z nich.
 • Część odzieży przetestowaliśmy w laboratorium. Rozbieżności między składem a etykietą wykryliśmy w prawie 30 proc. przypadków.

Czytaj więcej...

KONTROLA SKŁADÓW WĘGLA W CAŁEJ POLSCE

Kontrola składów węgla w całej Polsce

14.11.2022 r.

 • Inspekcja Handlowa, na zlecenie Prezesa UOKiK, intensyfikuje kontrole sprzedawców węgla w całej Polsce.
 • Sprawdzonych zostanie kilka tysięcy składów węgla.
 • Celem jest m.in. zwiększenie intensywności monitoringu cen pod kątem zmów przedsiębiorców oraz kontrola legalności ich działania.

Czytaj więcej...

SPRAWDZAMY GARNITURY, MARYNARKI, SPODNIE I KOSZULE #CYKLODZIEŻOWY

Sprawdzamy garnitury, marynarki, spodnie i koszule #CyklOdzieżowy

04.11.2022 r.

 • Ile wełny w wełnianej marynarce? Kontynuujemy #CyklOdzieżowy i publikujemy wyniki kontroli męskiej odzieży. Pobierz raport.
 • Inspektorzy w 2021 roku ocenili oznakowanie oraz jakość 780 partii męskich ubrań wizytowych. Procent nieprawidłowości jest niestety porównywalny do tego w ubiegłych latach – wynosi 26 proc.
 • W laboratorium przetestowaliśmy 100 partii. Rzeczywisty skład produktów różnił się od tego podanego na etykiecie w 37 przypadkach. Zobacz wykaz zakwestionowanych produktów.

Czytaj więcej...

ILE BAWEŁNY W SKARPETKACH? - KONTROLE INSPEKCJI HANDLOWEJ #CYKLODZIEŻOWY

Ile bawełny w skarpetkach? - kontrole Inspekcji Handlowej #CyklOdzieżowy

28.10.2022 r.

 • Skarpetki, rajstopy i podkolanówki – zobacz najnowsze wyniki kontroli Inspekcji HandlowejRozpoczynamy #CyklOdzieżowy - już za tydzień kolejny raport z  badania garniturów, koszul i spodni.
 • Oceniliśmy oznakowanie oraz jakość 566 partii rajstop i skarpetek dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Zakwestionowali 91 z nich. Najczęstsze błędy dotyczyły oznakowania.
 • W laboratorium przetestowaliśmy 19 partii i zakwestionowaliśmy ponad połowę. Rozbieżności dotyczyły tego co w składzie i na etykiecie - np. 10 proc. mniej bawełny w skarpetkach niż zadeklarował producent.

Czytaj więcej...

SKŁADY WĘGLA - WSTĘPNE WYNIKI KONTROLI UOKIK

Składy węgla - wstępne wyniki kontroli UOKiK

25.10.2022 r.

 • Utrata źródeł dostaw oraz wysokie koszty zakupu są główną przyczyną wysokich cen i niedoborów węgla w składach.
 • To wstępne wnioski z pierwszej części badania rynku prowadzonego przez UOKiK.
 • Obecnie sprawdzane są działania producentów, importerów i dużych pośredników na rynku.

Czytaj więcej...

ŚWIADOMY KONSUMENT PRZED DNIEM WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Świadomy konsument przed Dniem Wszystkich Świętych

24.10.2022 r.

Czytaj więcej...

INSPEKCJA HANDLOWA - SPRAWDZI, DORADZI, POMOŻE

Inspekcja Handlowa - sprawdzi, doradzi, pomoże

20.10.2022 r.

 • Czy wiesz czym zajmuje się Inspekcja Handlowa? Zakres jej działań jest naprawdę szeroki, a możliwości pomocy konsumentom - duże.
 • Obchodzony dziś Międzynarodowy Dzień Mediacji to okazja do poznania Inspekcji Handlowej jako pośrednika, dzięki któremu możemy efektywnie dochodzić swoich praw w sporach z przedsiębiorcami.

Czytaj więcej...

ILE CHEMII W SKÓRZE? KONTROLA IH

Ile chemii w skórze? Kontrola IH

07.10.2022 r.

 • Inspekcja Handlowa prowadzi regularne kontrole pod kątem zawartości substancji chemicznych w produktach codziennego użytku. W tym roku wzięliśmy pod lupę skórzane akcesoria: obuwie, rękawiczki, paski do spodni lub zegarków, torebki, portfele, aktówki.
 • Sprawdzamy, czy w modnych dodatkach, które mają bezpośredni kontakt z ciałem, nie występują niebezpieczne substancje tj. chrom (VI) lub barwniki azowe.
 • Do tej pory przebadaliśmy 53 partie skórzanych produktów. Znamy już wstępne wyniki. Niebezpieczną ilość chromu (VI) wykryliśmy w dwóch modelach obuwia damskiego. Kontrole trwają. Niedawno testowaliśmy też biżuterię, zobacz wyniki.

Czytaj więcej...

MALUCHY NA ZAKUPACH - ABC MAŁEGO KONSUMENTA

Maluchy na zakupach - ABC Małego Konsumenta

20.09.2022 r.

 • 20 września dzieci przedszkolne świętują Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z myślą o nich UOKiK przygotował projekt edukacyjny ABC Małego Konsumenta, który w przyjazny i przystępny sposób, łącząc naukę z zabawą, przybliży najmłodszym podstawowe pojęcia i zasady dotyczące robienia zakupów.
 • Rodzicu, opiekunie, nauczycielu – wejdź na malykonsument.uokik.gov.pl i wprowadź swoich podopiecznych w świat świadomych wyborów konsumenckich.

Czytaj więcej...

JESIEŃ W OGRODZIE - KONTROLA MASZYN OGRODNICZYCH

Jesień w ogrodzie - kontrola maszyn ogrodniczych

16.09.2022 r.

 • Przygotowujemy się do sezonu jesiennych porządków w ogrodzie. Sprawdziliśmy bezpieczeństwo i oznakowanie podkaszarek i nożyc do żywopłotów.
 • Wzięliśmy pod lupę 15 rodzajów maszyn o napędzie elektrycznym i spalinowym. Ponad połowa z nich nie przeszła kontroli.
 • Uwaga! 4 modele okazały się niebezpieczne. Miały wady konstrukcyjne np. brak osłon ostrych elementów, nieprawidłowo działający przełącznik.

Czytaj więcej...

KONTROLA PIEKARNIKÓW ELEKTRYCZNYCH - DOBRE WIADOMOŚCI

Kontrola piekarników elektrycznych - dobre wiadomości

09.09.2022 r.

 • Inspekcja Handlowa sprawdziła oznakowanie i bezpieczeństwo 15 modeli piekarników elektrycznych, np. wytrzymałość i odporność szklanych elementów drzwiczek na wysoką temperaturę.
 • 3 modele miały niekompletną dokumentację. Przedsiębiorcy podjęli działania naprawcze i uzupełnili braki.
 • Dobra wiadomość! Wszystkie przebadane piekarniki przeszły badania laboratoryjne pozytywnie.

Czytaj więcej...

NIKIEL W BIŻUTERII? KONTROLA INSPEKCJI HANDLOWEJ

Nikiel w biżuterii? Kontrola Inspekcji Handlowej

02.09.2022 r.

 • Sprawdziliśmy, czy sprzedawane kolczyki, naszyjniki, łańcuszki są dla nas bezpieczne.
 • W tegorocznej kontroli biżuterii zbadaliśmy zawartość niklu. Ten pierwiastek chemiczny może być stosowany, ale w ograniczonych ilościach ze względu na jego właściwości rakotwórcze oraz uczulające.
 • Jedna partia kolczyków została wycofana z oferty sklepu ze względu na nikiel w ilości przekraczającej dopuszczalne normy.

Czytaj więcej...

WYPRAWKA SZKOLNA - OSTATNI DZWONEK

Wyprawka szkolna - ostatni dzwonek

30.08.2022 r.

 • Podręczniki, zeszyty, wybór szkolnego plecaka, fotelu czy biurka… To ostatni moment na zakupy przed pierwszym dzwonkiem.
 • Rodzicu, opiekunie! Pamiętaj, że masz różne prawa gdy kupujesz online i w sklepie stacjonarnym. Jeśli produkt ma wadę – skorzystaj z prawa do reklamacji. Dotyczy ono również towarów używanych np. podręczników zakupionych w księgarni, antykwariacie czy komisie.
 • Nie kieruj się wyłącznie walorami estetycznymi czy ceną. Zwróć uwagę na kwestie zapewniające dziecku wygodę, bezpieczeństwo i zdrowy kręgosłup.

Czytaj więcej...

BEZPIECZNA KĄPIEL MALUSZKA - KONTROLA WANIENEK

Bezpieczna kąpiel maluszka - kontrola wanienek

26.08.2022 r.

 • Niemowlaki są zbyt małe, aby kąpać je pod prysznicem czy w standardowej wannie. Mała wanienka zapewnia dziecku odpowiednie warunki do mycia – sprawdzamy, czy również bezpieczeństwo.
 • Wykryliśmy nieprawidłowości w co czwartym produkcie (głównie w oznakowaniu). Dwa modele miały wady konstrukcyjne.
 • Brak ostrzeżeń oraz pękające dno to tylko niektóre z zastrzeżeń Inspekcji Handlowej. Zobacz raport z kontroli oraz wykaz produktów.

Czytaj więcej...

KONTROLA MIKROFALÓWEK - DOBRE WIADOMOŚCI

Kontrola mikrofalówek - dobre wiadomości

12.08.2022 r.

 • Inspekcja Handlowa sprawdziła bezpieczeństwo 21 modeli mikrofalówek, np. czy odpowiednio są osłonięte części pod napięciem oraz czy producenci prawidłowo oznaczają sprzęt.
 • Dobra wiadomość! Wszystkie przebadane mikrofalówki są bezpieczne dla użytkowników.
 • Zakwestionowaliśmy 4 modele ze względów formalnych -  brakowało:  ostrzeżeń dotyczących konserwacji i korzystania z urządzenia lub nie posiadały instrukcji w języku polskim.

Czytaj więcej...

WĘGIEL: PREZES UOKIK WSZCZYNA POSTĘPOWANIE WYJAŚNIAJĄCE

Węgiel: Prezes UOKiK wszczyna postępowanie wyjaśniające

28.07.2022 r.

 • Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z sytuacją na rynku węgla kamiennego.
 • Prowadzone jest szerokie badanie rynku przy wsparciu Inspekcji Handlowej.
 • Jego celem jest zbadanie zasad dystrybucji surowca i sprawdzenie, czy przy sprzedaży może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję.

Czytaj więcej...