MIKOŁAJKI – KUPUJEMY ZABAWKI DLA NASZYCH MILUSIŃSKICH

Mikołajki – kupujemy zabawki dla naszych milusińskich Smile

02.12.2022 r.

W związku ze zbliżającymi się Mikołajkami Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Kielcach przygotował kilka porad dla konsumentów, którzy będą dokonywać wyboru zabawek dla dzieci.Zabawki i gry wpływają na rozwój dzieci. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupów:

  • sprawdzamy, czy zabawka ma znak CE,
  • wybieramy zabawkę odpowiednią do wieku dziecka,
  • upewniamy się, czy zabawka jest bezpieczna,
  • czytamy instrukcje i ostrzeżenia,
  • zwracamy uwagę na głośność zabawki,
  • sprawdzamy, czy dostęp do baterii jest dobrze zabezpieczony,
  • na zabawce musi znajdować się nazwa producenta i importera.

Znak CE - to deklaracja producenta, że zabawka spełnia wymagania techniczne i prawne. Powinien być on umieszczony na zabawce lub opakowaniu w sposób czytelny i trwały.

Kupujmy zabawki odpowiednie do rozwoju dziecka. Przykładowo lalki dla najmłodszych, czy grzechotki nie mogą zawierać małych części, ponieważ dziecko mogłoby się nimi udławić. Zabawki nie przeznaczone dla dzieci poniżej 36 miesiąca życia, muszą być oznaczone słownym ostrzeżeniem „nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat” lub piktogramem:

Jeśli mamy możliwość to sprawdzamy i upewniamy się, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi lub wystających elementów. W huśtawkach sprawdzamy solidność zastosowanych sznurków i linek. Pamiętajmy, że składane wózki dla lalek muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą przed złożeniem się wózka. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie zabawki i mamy taką możliwość, dokładnie ją obejrzyjmy.

Czytajmy instrukcje obsługi i ostrzeżenia, które powinny być dołączone np. do huśtawek, hulajnóg, rowerków. Instrukcja musi być sporządzona w języku polskim.

Jeśli mamy możliwość posłuchania dźwięków, które wydaje zabawka, zwróćmy uwagę, czy dźwięki te, nie są nieprzyjemne dla ucha.

Jeśli zabawka ma baterie, dostęp do nich musi być dobrze zabezpieczony i możliwy tylko przy użyciu odpowiedniego narzędzia np. śrubokrętu. Śrubka musi być wówczas na stałe umieszczona w klapie osłony pojemnika na baterie. Drugim sposobem dostępu do baterii może być wykonanie dwóch ruchów np. pociągnięcie lub skręt.

Przed zakupem zabawki, która świeci - należy upewnić się, czy światło nie jest zbyt intensywne.

Zabawki elektryczne nie mogą być zasilane prądem elektrycznym o napięciu przekraczającym 24 V. W przypadku, gdy zabawka, do której uruchomienia jest konieczne zasilanie prądem elektrycznym o napięciu przekraczającym 24V, wówczas części, kable i inne przewody, służące do podłączenia zabawki do źródła zasilania – nie mogą być dostępne dla dziecka.

Zabawki muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby podczas normalnego używania nie stwarzały zagrożenia dla organizmu dziecka w razie ich połknięcia bądź kontaktu ze skórą, śluzówką lub oczami.

Inspekcja Handlowa dba o to, aby zabawki, które kupujemy dla naszych dzieci były bezpieczne. Przez cały rok odbywają się kontrole w całej Polsce, a zabawki są testowane w wyspecjalizowanych laboratoriach UOKIK w Lublinie i Łodzi.

 

Jeśli masz wątpliwości, czy zabawka jest bezpieczna – zgłoś sprawę do Inspekcji Handlowej.