„KIEDY ŚMIEJE SIĘ DZIECKO, ŚMIEJE SIĘ CAŁY ŚWIAT”

 

Z okazji Dnia Dziecka Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Kielcach przygotował porady dla konsumentów, chcących dokonać zakupu zabawek dla naszych milusińskich. 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupów zabawek?

1. sprawdzamy, czy zabawka ma znak CE,

2. wybieramy zabawkę odpowiednią do wieku dziecka,

3. upewniamy się, czy zabawka jest bezpieczna,

4. czytamy instrukcje i ostrzeżenia,

5. zwracamy uwagę na głośność zabawki,

6. sprawdzamy, czy dostęp do baterii jest dobrze zabezpieczony,

7. sprawdzamy, czy na zabawce znajduje się nazwa producenta i importera.

 

Znak CE - to deklaracja producenta, że zabawka spełnia wymagania techniczne i prawne. Powinien być on umieszczony na zabawce lub opakowaniu w sposób czytelny i trwały.

 

Kupujemy zabawki dostosowane do wieku dziecka oraz jego zdolności i poziomu umiejętności. Przykładowo lalki dla najmłodszych, czy gryzaki nie mogą zawierć małych części, ponieważ dziecko mogłoby się nimi udławić. Zabawki nie przeznaczone dla dzieci poniżej 36 miesiąca życia, muszą być oznaczone ostrzeżeniem „nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat” lub piktogramem.

 

Sprawdzamy i upewniamy się, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi lub wystających elementów. Zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo: w huśtawkach sprawdzamy solidność zastosowanych sznurków i linek, natomiast składane wózki dla lalek muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą przed złożeniem się. Oglądamy dokładnie zabawkę, zanim podejmiemy decyzję o zakupie.

 

Czytamy instrukcje, które powinny być dołączone np. do huśtawek, hulajnóg, rowerków. Instrukcja musi być sporządzona w języku polskim.

 

Jeżeli mamy możliwość posłuchania dźwięków, które wydaje zabawka, zwróćmy uwagę na poziom głośności i natarczywość wydawanych odgłosów.

 

Jeśli zabawka ma baterie, dostęp do nich musi być dobrze zabezpieczony i możliwy tylko przy użyciu odpowiedniego narzędzia np. śrubokrętu. Śrubka musi być wówczas na stałe umieszczona w klapie osłony pojemnika na baterie. Drugim sposobem dostępu do baterii może być wykonanie dwóch ruchów np. pociągnięcie lub skręt.

 

Przed zakupem zabawki, która świeci - należy upewnić się, czy światło nie jest zbyt intensywne.

 

Zabawki muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby podczas normalnego używania nie stwarzały zagrożenia dla organizmu dziecka w razie ich połknięcia bądź kontaktu ze skórą, śluzówką lub oczami jak również by umożliwić ich czyszczenie lub pranie.

 

Inspekcja Handlowa dba o to, aby zabawki naszych dzieci były bezpieczne. Przez cały rok odbywają się kontrole w całej Polsce, a zabawki są testowane w wyspecjalizowanych akredytowanych laboratoriach.

 

Jeśli masz wątpliwości, czy zabawka jest bezpieczna dla dziecka – zgłoś niezwłocznie sprawę do Inspekcji Handlowej.